Ifølge bureauet Ogilvy & Mather Hong Kong er der bare nogle ting, som er skabt for hinanden – såsom pizza og film. Derfor har de netop lanceret en helt ny type pizzabakke, som på få sekunder kan omdannes til en filmprojektor. Se her hvordan.

Hos bureauet Ogilvy & Mather Hong Kong har de tænkt ud af boksen, da de fornyligt designede en ny pizzabakke med en indbygget projektor. Ja, det lyder kompliceret, men det er i virkligheden en ganske simpel og analog løsning, som i fremtiden formodentligt vil glæde mange pizza-elskere.

Når du modtager din pizza, sidder der på siden af pizzabakken en lille cirkel af pap, som man forsigt skubber ud, så der opstår et hul gennem bakken. Herefter tager du det lille forstørrelsesglas, som sidder på ‘pizza-saveren’ i midten og placerer den i hullet, som du lige har lavet i siden af bakken. Til sidst sætter du din Iphone til at afspille den film, du ønsker at se, sætter den foran forstørrelsesglasset og voilá, så er der film på storskærm.

Se her, hvordan det virker:

Kilde: Fastcocreate.com