Hvad er kristendommens kerne? Og hvad kan folkekirken tilbyde de unge i dag? Det er vigtige spørgsmål at kunne svare på, når man som kirke ønsker at få den unge generation i tale, mener fremtidsforsker Liselotte Lyngsø, der i forbindelse med et kursus for præster definerede en række typiske unge:
- Don Juan. Han zapper og efterspørger en ordentlig en på opleveren. Han søger anerkendelse, og det skal helst være en scorereplik at have med kirken at gøre.
- Den søgende (generation why). Skal se meningen med at deltage med det samme, ellers er det videre. Ikke trofast. Hele tiden på jagt efter meningen, og det er derfor
Denne artikel kræver login.
…Er du allerede abonnent på TID & tendenser, kan du bare logge ind herunder. Er du ikke abonnent kan du få et abonnement lige her.
Flere artikler
Strategi & ledelse
Verdens bedste ledere er regenerative
Trends & design
4 key trends – SS 24
Strategi & ledelse
Energetisk ledelse skaber den rette balance
Strategi & ledelse