Der har i den seneste tid været en del medieomtale af kuponer i dansk detailhandel. Nogle forudser et rædselsscenarie med et utal af kuponer og forskelsbehandling mellem de kunder, der har tid til at bruge kuponerne, og de kunder, der ikke har. Andre glæder sig over de nye muligheder og ser kuponerne, som et redskab til markedsføring og øget salg.
Men hvordan fungerer kuponer egentlig i USA, hvor man har haft systemet i årtier? Og kan de danske forhandlere lære noget af erfaringerne derfra?
En ny undersøgelse fra M/A/R/C Research viser, at kuponer har stor betydning, og at de i lyset af recessionen har fået ny vind i sejlene. Hele 60 pct. af de amerikanske forbrugere leder ef
Denne artikel kræver login.
…Er du allerede abonnent på TID & tendenser, kan du bare logge ind herunder. Er du ikke abonnent kan du få et abonnement lige her.