Andre artikler fra denne udgave
Tendensen er tydelig. Vi bliver skræmte og ser kriser overalt. Alle skandinavere har også snart en krisediagnose. Hvad er sandt, og hvad er bullshit? Livet er farligt. Man kan dø af det.
Af Poul Erik Jakobsen
Indrømmet. Overskriften er stærkt inspireret af Leif Panduros roman fra 1958 med titlen: ’Rend mig i traditionerne’. En roman, der satte sine spor hos undertegnede, der i midten af 1960’erne mødte romanens hovedfigur, en ung gymnasieelev, der havde store problemer med at tilpasse sig alverdens kutymer og traditioner. Men sådan skulle det jo være dengang. Her og nu i 2018 er det andre ting end
Denne artikel kræver login.
…Er du allerede abonnent på TID & tendenser, kan du bare logge ind herunder. Er du ikke abonnent kan du få et abonnement lige her.
Andre artikler fra denne udgave
Flere artikler
Retail/E-tail
Forandringerne fortsætter
Kommunikation & marketing
TikTok – hvad, hvorfor, hvordan?
Fremtidens arbejdsmarked
Hvordan kan arbejdsmarkedet tilpasse sig seniorerne?
Tidsånd
3 hurtige til Sofie Hvitved
Trends & design